Цій планеті потрібно 10 000 років, щоб зробити один оберт навколо своїх сонць
March 29, 2023 at 7:40 am,
No comments
Планета під назвою VHS 1256 b розташована на відстані близько 40 світлових років від Землі та приблизно в чотири рази далі від своїх зірок, ніж Плутон від нашого Сонця.
Космічний телескоп Джеймса Вебба не збирається розчаровувати, і тепер він побачив планету, яка обертається навколо не однієї, а двох зірок протягом 10 000 років.
За допомогою телескопа виявлено, що планета має силікатні хмари, а її атмосфера постійно піднімається, перемішується та рухається протягом 22-годинного дня. Також було виявлено, що атмосфера піднімає гарячіший матеріал догори та штовхає холодніший матеріал донизу, спричиняючи настільки різкі зміни яскравості, що, як зазначають науковці, це найбільш мінливий об'єкт із планетарною масою, відомий на сьогодні.
Оскільки VHS 1256 b перебуває так далеко від своїх зірок, це робить її чудовою ціллю для "Вебба", оскільки світло планети не змішується зі світлом її зірок, зазначила Бріттані Майлз з Університету Арізони, яка керувала спостереженнями.
Аналіз даних "Вебба" також показав, що вище в її атмосфері, де клубочаться силікатні хмари, температура сягає пекучих 830 градусів Цельсія. Найпотужніша у світі обсерваторія виявила як більші, так і дрібніші зерна силікатного пилу, які показав спектр.
Планета має низьку гравітацію порівняно з більш масивними коричневими карликами, що означає, що її силікатні хмари можуть з'являтися і залишатися вище в її атмосфері, де їх може виявити Вебб. "Дрібні силікатні зерна в атмосфері планети можуть бути схожі на крихітні частинки диму. Більші зерна можуть бути схожі на дуже гарячі, дуже дрібні частинки піску", - додала співавтор дослідження Бет Біллер з Единбурзького університету.
VHS 1256 b - молода планета віком лише 150 мільйонів років, і дослідники підозрюють, що вона й надалі змінюватиметься й охолоджуватиметься протягом мільярдів років. "Ми ідентифікували силікати, але для кращого розуміння того, які розміри та форми зерен відповідають конкретним типам хмар, буде потрібно багато додаткової роботи. Це не останнє слово про цю планету - це початок масштабної роботи з моделювання, щоб відповідати складним даним Вебба", - додала Майлз.
Астрономи проаналізували дані, відомі як спектри, зібрані двома приладами на борту "Вебба" - Спектрографом ближнього інфрачервоного діапазону (NIRSpec) і Приладом середнього інфрачервоного діапазону (MIRI). Планету спостерігали безпосередньо, оскільки вона знаходиться дуже далеко від своїх зірок.
"Це величезна віддача від дуже скромної кількості часу роботи телескопа. Усього кілька годин спостережень - і ми маємо, як нам здається, нескінченний потенціал для додаткових відкриттів", - підкреслила Біллер.
За матеріалами https://ostannipodii.com/a/202303/vebb-viyaviv-zakrucheni-pischani-hmari-na-viddaleniy-planeti-100029070/