pronauku
  • Home
  • News
  • About Us

Телескоп Вебба показав приголомшливе нове фото галактики Колесо Воза

August 6, 2022 at 10:32 pm
Космічний телескоп Джеймса Вебба продовжує надавати найчіткіші зображення Всесвіту. Цього разу — новий погляд на галактику Колесов Воза.




Це вже добре відомий об’єкт, розташований на відстані близько 500 мільйонів світлових років від нас, а також велика дивина: на відміну від більшості інших галактик, які, як правило, відносно цілісні, ця галактика має кілька виразних, розділених структур , Зовнішній вигляд яких і дав назву незвичайному об'єкту.

Подібно до візкового колеса або колеса огляду, галактика має виразне зовнішнє кільце, що випромінює світло, набагато більш щільну область усередині нього та яскраву "ступицю" — центр, який знаходиться як би на півдорозі між нечіткою, безформною еліптичною галактикою та структурованою спіраллю.

Попередні аналізи показали, що ця дивна та надзвичайно складна структура, швидше за все, є результатом бурхливої взаємодії з іншою, меншою галактикою: високошвидкісне зіткнення, яке викликало буквально брижі галактичної речовини, що розширюється назовні від місця зіткнення.

Саме це, на думку вчених, є джерелом великого кільця, а також меншого, менш чітко окресленого кільця, яке можна побачити навколо галактичного центру.

Галактики не тільки розтягуються на частини цікавим чином, але й поштовхи міжзоряного газу, що виникають при цьому, можуть викликати інтенсивні хвилі зіркоутворення, оскільки газ стискається, змушуючи масивні скупчення колапсувати під власною гравітацією, утворюючи зачатки зірок.

Ця активність, найбільш помітна в інфрачервоному діапазоні довжин хвиль, у якому Вебб спостерігає Всесвіт, значною мірою проявляється у галактиці Колесо Воза.

Зовнішнє кільце вирує зореутворенням та надновими, оскільки кільце розширюється в газі міжгалактичного середовища.

Внутрішній центр галактики також зайнятий роботою — заповнений скупченнями молодих, гарячих, масивних зірок.

Але галактика Колесо Воза дуже заповнена пилом, що ускладнює проникнення в неї деяких довжин хвиль, а саме оптичних, в яких Хаббл досяг успіху.

Інфрачервоні та ближні інфрачервоні можливості та приголомшливий дозвіл Вебба дозволили йому пробитися крізь пил, відкривши небачені раніше деталі в цій галактиці. Він отримав її знімки за допомогою двох своїх приладів — NIRcam та MIRI.

Очікується, що майбутній аналіз цих даних дозволить дізнатися більше про цю приголомшливу галактику та її шалену еволюцію.

Також на знімку видно ще три галактики; разом ці чотири галактики відомі як група Група Колеса Воза. Жодна з цих галактик не є галактикою, з якою зазнало зіткнення Колесо Воза близько 440 мільйонів років тому — хоча вони демонструють свідчення інтенсивної взаємодії між собою.

Нерегулярна спіраль зліва зверху, ймовірно, була колись зруйнована; вона також демонструє феєрверк. Акуратніша спіраль прямо під нею, проте, має слабкий приливний хвіст — довгий потік матеріалу, що витягується гравітаційною взаємодією з масивним об'єктом.

Насправді набагато рідше трапляється, щоб галактика не мала будь-яких зіткнень у своєму далекому минулому. Достатньо запитати наш власний Чумацький Шлях.

Recent Posts

  • Вчені розгадують таємницю стріли часу
    22 Aug, 2022
  • Циркадні годинники забезпечують рослинним клітинам час їхнього життя
    14 Aug, 2022
  • Телескоп Вебба показав приголомшливе нове фото галактики Колесо Воза
    6 Aug, 2022
  • Вчені розкрили всю небезпеку найбільшого у світі вулкана, що діє
    3 Aug, 2022
  • Поляризація світла створює мистецтво, пояснює математичні поняття
    22 Jul, 2022
  • Реалізовано безперервний часовий кристал
    11 Jun, 2022
  • Для вивчення життєвого циклу предків галактичних скупчень створено симуляції-"машини часу"
    7 Jun, 2022


Наукові новини українською мовою. Що нового у дослідженні космосу, біології та інших галузях?

Created with Mozello - the world's easiest to use website builder.